Felavatták Hedvig és Jagelló szobrát Budapesten
A szobor díszvilágítása a BDK Kft. és a Litván Nagykövetség együttműködésében valósult meg.
2013. október 30-án, délután került sor a Hedvig és Jagelló elnevezésű szoborcsoport felavatására a budai Várban, a Bécsi kapu mellett található Európa-ligetben. A Jagelló-dinasztiát megalapító Jagelló (II. Ulászló király) és Hedvig szobrát Linas Linkevičius, a Litván Köztársaság külügyminisztere, Martonyi János külügyminiszter és Henryka Moscicka-Dendys lengyel helyettes államtitkár avatta fel, és Erdő Péter bíboros áldotta meg.
Az emlékmű alkotói prof. Dalia Matulaite, neves litván szobrászművész, valamint Juras Balkevičius és Rimantas Buivydas litván építőművészek.
A királyi pár, Hedvig és II. Ulászló tiszteletére a budai Várban emelt emlékmű a Magyarország, Litvánia és Lengyelország közötti történelmi kapcsolatoknak állít emléket, s arra emlékeztet, milyen jelentős szerepet töltött be a Jagelló-dinasztia a közép-európai népek és országok történelmében.
Jagelló litván nagyfejedelem volt, a mikor Litvánia és Lengyelország 1385. augusztus 14-én megkötötte a krewói uniós szerződést. A szerződés értelmében a fejedelem népével együtt áttért a keresztény hitre, feleségül vette Hedviget, Lengyelország királynőjét (Nagy Lajos leányát) és 1386. február 17-én II. Ulászló néven lengyel király lett. II. Ulászló 1386 és 1434 között uralkodott.
Mivel II. Ulászló litván nagyfejedelem is volt, uralkodásával egyesítette a két országot, amely így Kelet-Európa vezető hatalma lett. Feleségével, Hedviggel ? aki az Anjou-ház magyar királyi ágából származott ? a Jagelló-ház megalapítója volt. A szoboravatás üzenete a tisztelet és elismerés mellett az is, hogy a magyar, a lengyel és a litván nemzet a jövőben is együtt akarja építeni Közép-Európát és Európát.
A szobrot a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés külügyminisztereinek találkozójához kapcsolódóan avatták fel a budai Vár mellett. A rendezvényen megjelent az ebben a félévben az Európai Unió soros elnökségét adó Litvánia külügyminisztere mellett, a Visegrádi Együttműködés (V4-ek) tagországainak több képviselője. Az emlékmű megvalósítását Renatas Juška Litvánia magyarországi nagykövete kezdeményezte, az anyagiakat Saulius Karosas litván mecénás, a Litván Nagykövetség és a Litván Kulturális Minisztérium biztosította. A szobor díszvilágítása a BDK Kft. és a litván nagykövetség együttműködésében valósult meg.
További képek az avatásról: