Karácsonyi díszítő világítás Budapesten
Advent első vasárnapján gyúlnak fel az adventi fények Budapesten. A Városháza parkban Karácsony Gergely főpolgármester 16.30-kor meggyújtja az első gyertyát az adventi koszorún és ezzel egyidőben felkapcsolódnak a karácsonyi fények a főváros által megrendelt következő helyszíneken: Városháza park-Deák tér-Erzsébet tér, Váci utca és környéke, Andrássy út végig Hősök teréig, Oktogon, Nagymező utca-Liszt Ferenc tér, Batthyány tér, Clark Ádám tér
A Fővárosban a karácsonyi díszítő világítás döntő részét a BDK Budapesti dísz- és Közvilágítási Kft végzi el, elsődlegesen az éjszakai órákban annak érdekében, hogy a munka a legkevésbé zavarja a város közlekedését. A munka novemberben már teljes lendülettel folyik. A díszítési munka két részből áll, a Főváros által megrendelt helyszíneken a közszolgáltatási szerződés keretében végzi el a munkát, a kerületek esetében üzleti jelleggel, pályázati úton nyerte el a lehetőséget.
A főváros hét helyszínen rendeli meg a karácsonyi díszítő világítást a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft-től: Városháza park-Deák tér-Erzsébet tér, Váci utca és környéke, Andrássy út végig Hősök teréig, Oktogon, Nagymező utca-Liszt Ferenc tér, Batthyány tér, Clark Ádám tér.
Emellett a BDK Kft 18 kerület pályázatán elnyert egyedi megrendelésére is elvégzi a karácsonyi díszítést, továbbá a Vörösmarty tér és a Műjégpálya díszítését is a Társaság nyerte el. A fővárosi helyszíneken mintegy 1100, a kerületi területeken több mint 2500 motívum kerül felhasználásra a díszítéshez. emellett 3500 jégcsapfüggöny és mintegy 4 km füzér is felkerül az épületekre.
Advent első vasárnapján, december 1-jén, 16.30-kor a Városháza parkban, az adventi koszorú első gyertyájának meggyújtása pillanatában gyúlnak fel az adventi fények a fővárosban.
Különlegesség, hogy az Andrássy úton és a Városháza parkban a zöld környezet megóvását előtérbe helyezve, ma már teljesen környezetbarát díszekkel világítjuk meg Budapest belső közterületeit.
A korábbi években az Andrássy úton és a Városháza parkban fákra tekert fényfüzéreket használtunk a karácsonyi hangulat megteremtésére, de a fák füzérezése során, a gallyazatban óhatatlanuk bekövetkező kisebb sérülések is fertőzési gócokat alakíthatnak ki, leronthatják az egyébként sem jó állapotú fák egészségét. Ezért az Andrássy úton másként, a környezeti szempontokat érvényesítve oldottuk meg a karácsonyi díszítést, az út felett átfeszített motívumokkal.
Az Andrássy út belső szakaszán a közvilágítási kandeláberek nem voltak alkalmasak keresztirányú terhelésre. Maradtak a fák, de nagyon kellett vigyázni, nehogy olyan terhelés érje a fákat, ami kárt okoz bennük. Ezt egy favédő heveder jelentette, aminek a végén levő karabinerhez csatlakoztatható az átfeszített, teherbíró fém sodrony, íly módon nem sérti fel a fák kérgét, és a fa sérülése nélkül évekig használható. Az Oktogontól kifelé az oszlopok megerősítésével vált lehetővé az átfeszítések felhelyezése, aminél külön kihívást jelentett olyan megoldás találása, hogy az út két oldalán cikk-cakkban álló oszlopok között, az útra merőlegesen és ne ferdén kerüljenek fel a díszek. Ezt az út két oldalán párhuzamosan elhelyezett egy-egy tartósodrony elhelyezésével sikerült megoldani. Mindezt, a látványkép fokozása érdekében kiegészíti, az útszakaszon található kandeláberek díszítő, stilizált karácsonyfára emlékeztető háromdimenziós fénykúp függöny is, ami tovább növeli a kiemelt útszakasz díszítésének eleganciáját. Ezzel a megoldással a teljes Andrássy úton egységessé vált a karácsonyi díszítés.
Mind az Andrássy úton, mind a Városháza parkban és a Vörösmarty téren, a díszek nagyrészt környezetbarát anyagokból, újra hasznosítható, fapellet alapanyagú fafonatból, valamint alumínium felhasználásával készült. A két helyszínen elhelyezett díszekhez felhasznált organikus anyagok az életciklus végén részben újra hasznosíthatók, ezzel is csökkentve a főváros ökológiai lábnyomát.
A nagyobb tereken egyedi gyártású, háromdimenziós díszek ? úgynevezett ?körszimmetrikus? motívumok ? is vannak, amelyek Európa nagyvárosaiban is különlegességnek számítanak. A 72 darab ?napvirág? fantázianevű körszimmetrikus díszítőelem az Andrássy út és a Bajcsy-Zsilinszky út kereszteződésében, az Operaház előtt és az Oktogonon láthatók.
A fák megóvása mellett fontos szempont az energiahatékonyság is.
A díszítésére kizárólag energiatakarékos, prémium minőségű LED-es motívumok, jégcsapfüggönyök és fényfüzérek kerültek felhasználásra, alacsony fogyasztással, nagyobb fényhasznosítással és fényerővel. Az Andrássy úton és a Városháza parkban az új típusú díszítéssel közel 40%-os energia megtakarítást sikerült elérni a korábbi évekhez képest.
Annak ellenére, hogy a karácsonyi díszvilágítás, a közvilágítással együttesen, csak reggel kapcsol ki, a karácsonyi díszítő világítás áramdíja a teljes időszak alatt (december 1. – január 6.), a magasabb energia árak mellett sem éri el becslésünk szerint a 10 M Ft-ot, ami a rendezvény társadalmi hasznosságával összevetve egyáltalán nem tekinthető jelentősnek.